جمعه
31 فروردين 1397
4. شعبان 1439
2018 Apr 20

 

بانک اطلاعاتی شهرستان بیرجند
مشاهده کامل خبر
سرمایه گذاری تضمینی در حوزه انرژی خورشیدی استان خراسان جنوبی      

خراسان جنوبی سرزمینی پر از آفتاب و مکانی مناسب برای انرژی خورشیدی ......................... گروه اقتصادی- نصرابادی: برق همواره یکی از دغدغه ها و مهمترین نیاز جوامع بشری بوده و از اهمیت ویژه ای برخوردار است. امروزه بالغ بر 95درصد انرژی الکتریکی جوامع از سوخت های فسیلی تامین می شود که نه تنها آلاینده اند بلکه رو به اتمام نیزهستند .به همین دلیل اکثر کشورهای جهان به سمت انرژیهای تجدیدپذیر و بخصوص انرژی خورشیدی رفته و تقریبأ بسیاری از کشورهای اروپایی و و خاوردور نیروگاه های خورشیدی با ظرفیت های بالا نصب کرده و تلاش دارند تا بخش اعظم برق خود را از خورشید تأمین نمایند.

انرژی خورشیدی تا سال 2050 منبع اصلی تولید انرژی در جهان خواهد بود

 

آژانس بین المللی انرژی در سندی منتشر شده در کنفرانس انرژی خورشیدی فتوولتاییک اروپا، پیش بینی کرد: انرژی خورشیدی در تمام اشکال، بیش از 50 درصد برق مورد نیاز جهان تا سال 2050 را تولید خواهد کرد.در حالی که آژانس بین المللی انرژی خود را برای چندین سناریو آماده می کند، آخرین سند چشم انداز فناوری خورشیدی این سازمان پیش بینی می کند در سال 2050 در مجموع یک ظرفیت فتوولتاییک چهار هزار و 600 گیگاولتی، سالانه شش هزار و 500 تراوات ساعت برق تولید کند.به دلیل کاهش سریع هزینه ها در فناوری پی.وی، آژانس بین المللی انرژی اکنون در مورد سهم این فناوری در تولید برق مورد نیاز جهان و به طور کلی تولید انرژی خیلی بیشتر از همیشه خوشبین است. فتوولتاییک که به اختصار پی.وی نامیده می شود، روشی است که در آن انرژی خورشیدی با استفاده از مواد نیمه هادی که تاثیر فتوولتاییک را نشان می دهد، به جریان برق تبدیل می شود.فناوری فتوولتاییک به همراه فناوری حرارتی که از انرژی خورشید برای تولید حرارت استفاده می کند و فناوری سی.اس.پی که به کمک آیینه پس از متمرکز کردن انرژی خورشیدی آن را به جریان برق تبدیل می کند، مهمترین منبع تامین انرژی جهان تا سال 2050 خواهند شد.

در ایران در سال های اخیر اقداماتی از سوی دولت در تولید انرژی خورشید صورت گرفت که چشمگیر بوده و اغلب به صورت نیروگاه های کوچک پراکنده و در مقیاس های حداکثر 100کیلو وات بوده است . خوشبختانه اخیرا وزارت نیرو مصوبه ای مبنی بر افزایش تعرفه خرید تضمینی برق از انرژیهای تجدیدپذیر صادر کرده اند که خوشبختانه نرخ خرید تضمینی برق خورشیدی فوق العاده مناسب بوده و انگیزه بسیار شدیدی در سرمایه گذاران بخش خصوصی ایجاد خواهد کرد و تصور می رود با شتاب بسیار بالا سرمایه گذاران به سمت تولید برق از خورشید ورود کنند .قیمت خرید تضمینی برای نیروگاه های بالاتر از 100کیلو تا 10 مگاوات 6750 ریال منظور شده که درصورت استفاده از تولیدات داخل تا 756 تومان قابل خرید خواهد بود و در مقیاس 100کیلووات نیروگاه خورشیدی هر کیلو وات تا 978 تومان در بعضی موارد تا 1100 تومان قابل خرید می باشد .

سرمایه گذارمی تواند ظرف مدت 4سال بازگشت سرمایه نموده و 15 سال بعد از آن سود خالص را بهره برداری نماید

می توان گفت که این فرصت بسیار استثنائی بوده و دولت قصد دارد به سرعت بهره گیری از انرژی های نو را جایگزین نیروگاه های نسل قدیم نموده و از طریق مشوق های فوق سعی در ایجاد انگیزه در احداث نیروگاه های جدید را دارد و این فرصت طلایی به نظر می رسد زمینه بسیار خوبی برای سرمایه گذاری توسط بخش خصوصی می باشد.چراکه سرمایه گذار به راحتی می تواند ظرف مدت 4سال بازگشت سرمایه نموده و حداکثر 15 سال بعد از آن سود خالص را بهره برداری نماید. به عنوان مثال : اگر فردی یک نیروگاه یک مگاواتی سرمایه گذاری کند، سرمایه مورد نیاز حدود 4.5 میلیارد تومان بوده و با سود بانکی حداکثر ظرف 4 سال مستهلک شده و فرد سرمایه گذار می تواند کل بدهی بانکی را طی 4 سال پرداخت کرده و در سال پنجم تا سال بیستم ( 16 سال) سالانه حدود 1 میلیارد و دویست میلیون تومان سود خالص نموده  و مهم تر اینکه دولت تضمین خرید برق حاصله را از نیروگاه مذکور طی یک قرارداد 20 ساله خواهد نمود.

در استان خراسان جنوبی که از بهترین آفتاب برخوردار است، سرمایه گذاری در حوزه انرژی خورشیدی ، سودمندترین نوع سرمایه گذاری است

ازاینرو به کلیه سرمایه گذاران و علاقه مندان توصیه می گردد به سرعت نسبت به ورود به این بازار سرمایه گذاری مناسب اقدام نموده و به نظر می رسد در استان خراسان جنوبی که از بهترین آفتاب برخوردار است، سرمایه گذاری در حوزه انرژی خورشیدی آن هم با خرید تضمینی 20 ساله و مشوق هایی که دولت مقرر نموده است ، بهترین نوع سرمایه گذاری بوده و سرمایه گذاررا به دلیل نبود مشتری و بازار مصرف دچار ریسک نخواهد نمود .

مردم استان در بخش خانگی و فروشگاه ها و مراکز اداری و شرکت ها نیز می توانند با استفاده از نیروگاههای کوچک 1کیلو وات تا 20 کیلو وات ضمن اینکه برق خود را رایگان استفاده نموده، درآمدی هم نیز ازاین محل کسب نمایند. مهم تر اینکه قیمت برق در سال های آینده مثلأ 10 سال دیگر قطعأ و یقینأ از تورم زیادی برخوردار بوده ولی کسانی که از سیستم خورشیدی استفاده می نمایند از برق رایگان استفاده نموده و دیگر نگرانی هزینه سنگین برق را نداشته و درآمد هم خواهند داشت . در همین زمینه باآقای صباغ زاده مدیرعامل واحد تولیدی پانل خورشیدی فتوولتائیک در بیرجند گفتگویی انجام شده که ماحصل آن تقدیم حضورتان می گردد:

 

 

 

- بفرمایید که حوزه فعالیت شما چیست ؟

- از سال 88 اقدم به احداث یک واحد تولیدی پانل خورشیدی فتوولتائیک در شهر بیرجند نمودم که این واحد تولید با سرمایه ای معادل 20 میلیارد ریال و ایجاد اشتغال برای متوسط 20نفر در ماه در میانگین 4 سال ، مشغول فعالیت بوده و تقریبأ در طول 4سال فعالیت انجام شده متوسط2 مگاوات پانل خورشیدی فتوولتائیک تولید نمودیم که 1 مگاوات آن به بازار استان های کشور جهت اجرای پروژه های خورشیدی فروخته شود و 1 مگاوات دیگر توسط این شرکت به صورت پروژه های نیروگاهی کوچک پراکنده مورد استفاده قرار گرفت .

- بهترین کاربرد پانل های خورشیدی چیست ؟

- پانل های خورشیدی فتوولتائیک بهترین جایگزین سوخت های فسیلی برای تولید برق هستند و امروز بشر ناگزیر است که از سوخت های آلاینده برای تولید انرژی استفاده نکند . همه بخوبی می دانند که آلاینده های ناشی از سوخت های فسیلی برای محیط زیست انسان ها و تغییرات اکولوژی کره زمین بسیار خطرناک و نگران کننده است .بهترین کاربرد پانل های خورشیدی برای تولید برق بوده که گاهأ بصورت نیرو گاه های بزرگ و کوچک مورد استفاده بوده و در بعضی موارد برای روشنایی معابر و فضاهای سبز و در بعضی موارد هم برای مصارف خاص مانند عشایر و چادر سربازان در جنگ و امثال آن مورداستفاده قرار می گیرد .بهترین توع استفاده از این پانل ها در منازل ، فروشگاه ها ، اماکن عمومی و ادارات می باشد زیرا که منازل و فروشگاه ها می توانند در ساعاتی که آفتاب هست مقادیر زیادی به تناسب پانل هایی که بکار می گیرند برق تولید کرده و مازاد از مصرف روزانه را به شبکه برق برگشت دهند. محاسبات برق مازاد با برق مصرف منزل یا فروشگاه در پایان ماه محاسبه می شود و ضمن اینکه برق منزل و فروشگاه رایگان می شود ، مازاد برق تزریق شده به شبکه نیز از مشترک به قیمت حدود هر کیلووات 1100تومان توسط دولت طبق مقررات مربوطه خریداری می گردد .در این حالت گرچه سرمایه اولیه ای که مشترک پرداخت می کند بنظر زیاد می آید ولی در مقایسه با سایر کالاهای مورد نیاز زندگی مثل آسانسور ، کابینت ، مبلمان ، پرده و امثال آن که عمدتأ هزینه محسوب می گردند ، هم سرمایه گذاری محسوب می شود و هم ضرورت و اهمیت آن بیشتر است ، و مهمتر اینکه درسال های آینده برق مصرفی منازل گران می شود ، این نوع مشترک ها از پرداخت قبوض برق معاف خواهند بود و از برق رایگان استفاده می کنند .

- در حال حاضر وضعیت واحد تولیدی چگونه است ؟

- متأسفانه در حال حاضر وضعیت خوبی نداریم و واحد تولیدی بدلائل عدیده غیر فعال است. البته ربطی به استفاده مشترکین از سیستم های خورشیدی ندارد چرا که این شرکت بلحاظ موجودی انبار تا 500واحد را قادر است از برق خورشیدی برق دار کند و محتملأ بزودی این واحد تولیدی با مشارکت یک شرکت ایتالیائی راه اندازی و فعالیت خود را با توان و ظرفیت بهتر آغاز کند .

- علت تعطیلی چه بوده و چه برنامه ای برای آینده دارید ؟

- بخوی می دانیم 80درصد مصرف این محصول در انحصار دولت محترم بوده و بخش اعظم آن توسط وزارت محترم نیرو جهت احداث نیروگاه مصرف می شود و در سال گذشته متأسفانه وزارت نیرو مقدار جذب کمتری داشت .

البته سایر علل تعطیلی واحد نیزعبارتند از :

1- کمبود نقدینگی برای شارژ انبارها و کاهش قیمت متأثر از افزایش تولید و رقابت پذیری

2-عدم حمایت جدی دولت محترم در جلوگیری از واردات کالاهای چینی و بی کیفیت که هم به لحاظ فقدان کیفیت به مصرف کننده و هم بلحاظ ارزان بودن به تولید کننده آسیب می رسانند.

3- فشارهای وارده از سوی تأمین اجتماعی و گمرک و ارزش افزوده که با جریمه های سنگین بجای تشویق و مساعدت امان از واحدهای تولیدی بریده اند.

4- نبود بازار هدف با ثبات و منظم و حمایتی .

-  در حال حاضر چند نفرپرسنل دارید ؟

-  در حال حاضر به جز چند پروژه که حدودأ حداکثر 6نفر نیرو متخصص و نیمه ماهر در آن ها مشغولند این شرکت پرسنلی نداشته و سال گذشته متأسفانه حدود 35 نفر را اخراج نمود .

- آیا امیدواری به راه اندازی مجدد خط تولید و اشتغال مجدد کارکنان دارید ؟

- صد در صد . امیدوارم با حمایت مسئولین محترم استان به ویژه استاندار محترم و مدیران محترم صنعت و معدن و تجارت و شرکت توزیع برق استان و بانک و سایر دستگاه های ذیربط ، مجددأ تا 50نفر اشتغال در کارخانه انجام شود . امسال پیش بینی میشود با حمایت وزیر محترم نیرو و مدیرعامل محترم شرکت توزیع برق در استان پروژه های زیادی به نرخ بسیار بالا ، نصب و راه اندازی گردد .

- برق تولیدی مردم در مقیاس خانگی و فروشگاهی با چه نرخی خریداری خواهد شد ؟

- آنچه بنده اطلاع دارم نرخ مصوب وزارت نیرو برای نیروگاه های زیر 20 کیلووات که می تواند بر روی بام ها نصب شود 9770 ریال است که حدودأ 12درصد مشوق حمایت از تولید به آن اضافه شده و نهایتأ با قیمتی حدود 11000ریال از مشترکین خریداری خواهد شد و این رقم بسیار انگیزه خوبی هست برای تشویق مردم به نصب پانل بر پشت بام ها . مثلأ شما فرض کنید اگرفردی 3 کیلووات پانل نصب کنند ( با فرض عدم تخصیص یارانه ) باید حدودأ 25 میلیون تومان بپردازند ولی تا 25 سال هم برق رایگان خواهند داشت و هم سالانه مصرف مازاد خود را که حدودأ 2 مگاوات ساعت خواهد بود را با نرخ میانگین تورم در 20 سال ، به مبلغی حدود 5/3 میلیون تومان دریافت خواهند داشت و هرچه صرفه جویی بیشتر انجام شود درآمد بیشتر خواهند داشت .

- در پایان بفرمایید چه انتظاری از مسئولین دارید ؟

-  مسئولین در بسیاری موارد مساعدت و توجهی به این شرکت داشته اند که جای تشکر دارد ولی انتظار دارم مساعدت ویژه نمایند و دستورات لازم جهت رفع موانع تولید در این واحد تولیدی و برخورداری از یک سلسله مشوق های مادی و اداری فراهم نمایند و اطمینان می دهم اگر مسئولین محترم استان و کشور توجه ویژه داشته و مشکلات را واقعا درک ورفع  نمایند ، زمینه برای اشتغال افراد بیشتری در این واحد تولیدی وجود دارد . خوشبختانه یکی از شرکت های بزرگ سرمایه گذاری در کشور ایتالیا آمادگی خود را جهت مشارکت با این واحد تولیدی اعلام کرده که در حال انعقاد قرارداد هستیم و اگر این قرارداد محقق گردد تا یکصد نفر نیروی انسانی در این واحد تولیدی مشغول بکار خواهند شد . 


گروه خبری : اخبار و اطلاعیه ها
منبع : اقتصاد شرق
آخرین ویرایش : 1394/06/16 -- 11:50:46
نویسنده : محمدعلی جعفرپور مقدم
تعداد بازدید : 1751

 

موسسه حضرت رسول

استانداری خراسان جنوبی

روزنامه آوا خراسان جنوبی

همکدسازی

 

نشریه اقتصادشرق


طراحی و پیاده سازی توسط : گروه نرم افزاری راک