جمعه
31 فروردين 1397
4. شعبان 1439
2018 Apr 20

 

بانک اطلاعاتی شهرستان بیرجند
مشاهده کامل خبر
سود بانکی فعلی رونق تولید را از بین می‌برد      

اگر دنبال رونق و رشد اقتصادی هستیم، باید بانک‌ها به‌دنبال حمایت از سرمایه‌گذار و تولید کننده باشند، نه بنگاه داری اقتصادشرق- نماینده مردم بیرجند، درمیان و خوسف در مجلس شورای اسلامی در نشست با اعضای کمیسیون هماهنگی بانک‌های خراسان جنوبی افزود: سودهای بالای بانکی هرگز کمکی به رونق اقتصادی نمی‌کند و باید کاهش یابد البته این مهم در برنامه است اما در این زمینه موسسات و برخی جاهای دیگر برای بانک‌ها چالش هستند.

به گزارش شبستان ، حجت الاسلام محمد باقر عبادی روزشنبه در دیدار با اعضای شورای هماهنگی بانکها و موسسات مالی و اعتباری استان به مناسبت روز بانکداری اسلامی اظهار داشت: قانون عملیات بانکی بدون ربا در ۱۳۶۲ تصویب شد و از ۱۰ شهریور ۱۳۶۲ به تایید شورای نگهبان رسید و چنین روزی، روز بانکداری اسلامی نامگذاری شد.

 

وی با بیان اینکه قانون بانکداری اسلامی بیش از ۳۰ سال است که در کشور اجرا می‌شود، افزود: اما با این حال به دلیل ایراداتی نیاز به اصلاح دارد که مجلس شورای اسلامی نیز در این خصوص بررسی و اقداماتی انجام داده است.

 

عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه برخی از مشکلاتی اقتصادی فعلی کشور مربوط به سیستم بانکی است، بیان کرد: مهمترین کسانیکه می‌توانند تحول را در سیستم بانکی کشور ایجاد کنند مدیران بانک‌ها هستند.

 

وی ادامه داد: اصل سیستم بانکی کشور تقلید از کشورهای اروپایی و غربی است و ساختارهای اولیه آن متناسب با اقتصاد اسلامی نیست.

 

نماینده مردم بیرجند، درمیان و خوسف در مجلس شورای اسلامی تأکید کرد: باید اصلاحات ساختاری در نظام بانکی کشور شکل بگیرد و برنامه‌ریزی نیز در این حوزه بر اسلام عقود اسلامی و منویات اسلام باشد که در آن خیر بشر دیده شده است.

نباید عقودی که بسته می‌شود صوری و فقط کلاه شرعی باشد

امام جمعه موقت بیرجند در خصوص بانکداری اسلامی و بدون ربا نیز گفت: نباید عقودی که بسته می‌شود صوری و فقط کلاه شرعی باشد باید عملکرد قوانین بانک به گونه‌ای باشد که این عقود به صورت ملموس و تمام احکام مربوط بر آن جاری شود اما در حال حاضر چنین چیزی در بین مردم نیست که عقود اسلامی است.

 

وی با بیان اینکه نرخ بالای تسهیلات بانکی یکی از دغدغه‌های مردم و سرمایه‌گذاری است، اظهارکرد: اگر دنبال رونق و رشد اقتصادی هستیم، می‌بایست شیوه فعلی در بانک‌ها تغییر کرده و بانک‌ها، به‌دنبال حمایت از سرمایه‌گذار و تولید کننده باشند، نه بنگاه داری.

 

حجت‌الاسلام عبادی در ادامه یکی از معضلات مهم استان را اشتغال دانست و تصریح کرد: ااگر حمایت واقعی از سرمایه‌گذاری صورت بگیرد مشکل اشتغال جامعه حل می‌شود چرا که نبود اشتغال، معضلات امنیتی و فرهنگی و روحی روانی برای جامعه ایجاد می‌کند اما با حل این مشکل و ایجاد اشتغال در جامعه ثروت و رفاه و و آرامش روحی حاکم می‌شود.

در حال حاضر رونق تولید و اقتصاد با سود بالای تسهیلات بانکی کار بسیار سختی است

نماینده مردم بیرجند، درمیان و خوسف در مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه در حال حاضر رونق تولید و اقتصاد با سود بالای تسهیلات بانکی کار بسیار سختی است، افزود: ما مشکلات بانک ها را درک می‌کنیم اما با این سود بالای بانکی صنعت و تولید کننده نمی تواند کاری انجام دهد.

 

وی با بیان اینکه شرایط موجود به گونه‌ای نیست که صنعتگر و تولیدکننده از سرمایه گذاری در کشور استقبال کند، گفت: سرمایه‌گذار با این سود بالای بانکی ترجیح می‌دهد پول خود را در بانک بگذارد تا بدون دغدغه و آرامش زندگی کند.

 

نماینده مردم بیرجند، درمیان و خوسف در مجلس شورای اسلامی افزود: سودهای بالای بانکی هرگز کمکی به رونق اقتصادی نمی‌کند و باید کاهش یابد البته این مهم در برنامه است اما در این زمینه موسسات و برخی جاهای دیگر برای بانک‌ها چالش هستند.

 

حجت الاسلام عبادی درخواست کرد تا بانک‌ها با واحدهای تولید که بدهی معوقه دارند و در اثر شرایط اقتصادی نتوانستند به تعهدات خود به شبکه بانکی عمل کنند، کمال مماشات را داشته باشند . اگر بانک واحد تولیدی را مصادره کند خیری برای بانک ندارد و افراد زیادی بیکار می‌شوند و تسهیلات بسیاری باید برای به خط تولید رسیدن دوباره این کارگاه‌ها هزینه شود.

 

وی با اشاره به اینکه باید مدیران بانک های استان با همفکری و همراهی منشاء تحول اقتصادی در خراسان جنوبی باشند، افزود: باید الگو باشید تا سرمایه‌گذاران بزرگ رغبت سرمایه‌گذاری در استان را پیدا کنند و عملکرد سیستم بانکی استان برای تحقق این مهم بسیار تاثیرگذار است.

 

نماینده مردم بیرجند، درمیان و خوسف در مجلس شورای اسلامی به تسهیلات قرض الحسنه توسط بانک‌ها اشاره کرد و گفت: امیدواریم دولت همراهی و کمکی به بانک‌ها داشته باشد تا سقف وام ازدواج افزایش یابد چرا که این دغدغه است و یک جوان اکنون با این وام نمی‌تواند ازدواج کند و بخشی از آمار طلاق به دلیل عدم تامین حداقل های زندگی است.

 


گروه خبری : اخبار و اطلاعیه ها
منبع : اقتصاد شرق
آخرین ویرایش : 1394/06/16 -- 11:42:21
نویسنده : محمدعلی جعفرپور مقدم
تعداد بازدید : 1419

 

موسسه حضرت رسول

استانداری خراسان جنوبی

روزنامه آوا خراسان جنوبی

همکدسازی

 

نشریه اقتصادشرق


طراحی و پیاده سازی توسط : گروه نرم افزاری راک