جمعه
31 فروردين 1397
4. شعبان 1439
2018 Apr 20

 

بانک اطلاعاتی شهرستان بیرجند
مشاهده کامل خبر
اقتصاد مقاومتی راه حل برون رفت از مشکلات اشتغال است      

گروه اقتصادی- سیروسی: با ظهور انقلاب اسلامی، شکل جدیدی از حکومت در دنیا پدیدار شد که بنای سازگاری با قطب استکبار را نداشته و به مبارزه با استکبار پرداخت. ظهور چنین حکومتی آن هم در منطقه خاورمیانه که از لحاظ اقتصادی و ژئوپلیتیکی دارای اهمیت بسیار زیاد است، باعث مبارزه نظام استکبار جهانی به مبارزه با انقلاب شد.با پایان یافتن جنگ و عدم پیروزی استکبار در زمینه های نظامی، تهاجمات به عرصه های دیگرکشیده شد. یکی از این عرصه‌ها که خصوصاً در سال های اخیر با تهاجمات گسترده همراه بوده، عرصه اقتصادی است. بنابراین خود انقلاب اسلامی مکلف به نوآوری و نظریه پردازی و الگو سازی در عرصه های جدید اقتصادی است. هر کشوری که علم استکبار ستیزی را برپاکند، نیازمند چنین الگوهایی است. یکی از این مفاهیم اقتصاد مقاومتی است.

اقتصاد مقاومتی در شرایط فشار، تحریم، دشمنی ها و خصومت های شدید می‌تواند تعیین کننده‌ی رشد و شکوفایی کشور باشد

محمد زهرایی، رئیس بسیح سازندگی خراسان جنوبی گفت: تعریف جامع و کامل از اقتصاد مقاومتی را رهبر فرزانه انقلاب ارائه داده اند. ایشان در دیدار با دانشجویان فرمودند: ” اقتصاد مقاومتی یعنی آن اقتصادی که در شرایط فشار، در شرایط تحریم، در شرایط دشمنی ها و خصومت های شدید می‌تواند تعیین کننده‌ی رشد و شکوفایی کشور باشد. در این برهه زمانی بسیج وظیفه بزرگی را بر عهده دارد که همان کمک به انجام اقتصاد مقاومتی است. مردمی کردن اقتصاد، استفاده از کالاهای داخلی و اصلاح الگوی مصرف از مهمترین مواردی است که باید برای توسعه و اجرایی شدن اقتصاد مقاومتی مد نظر قرار داد.

وی ادامه داد: بنا به تعریف برخی از اقتصاد دانان از اقتصاد مقاومتی، این نوع اقتصاد معمولاً در رویارویی و تقابل با اقتصاد وابسته و مصرف کننده یک کشور قرارمی گیرد که منفعل نیست و در مقابل اهداف اقتصادی سلطه، ایستادگی نموده و سعی در تغییر ساختارهای اقتصادی موجود و بومی سازی آن بر اساس جهان بینی و اهداف دارد.

تداوم اقتصاد مقاومتی در گرو رهایی از اتکا به منابع نفتی

رئیس بسیح سازندگی خراسان جنوبی تصریح کرد: برای تداوم این نوع اقتصاد، باید هرچه بیشتر به سمت محدودکردن استفاده از منابع نفتی و رهایی از اتکای اقتصاد کشور به این منابع حرکت کرد ودر برابر جنگ اقتصادی و همچنین جنگ نرم دشمن است که اقتصاد مقاومتی معنا پیدا می کند.

زهرایی اظهارکرد: جهاد اقتصادی به معنای شروع حرکتی موثر برای ساختن بنیان آینده ایست که امروز برای هر ایرانی یک آغاز است، شروع زندگی در شرایطی بهتر و ایده آل.

به گفته وی, اقتصاد مقاومتی نتیجه و ثمره اقتصادی است که با تکیه بر حرکت های جهادی و فداکارانه در برابر احتکار و انحصار قد علم می کند و با تورم و گرانی مقابله می‌کند تا مردم به آسایش نسبی در زندگی برسند.

مشارکت مردمی از الزامات تحقق اقتصاد مقاومتی است

رئیس بسیح سازندگی خراسان جنوبی می گوید: برای اینکار، در گام اول می بایست توانمندسازی آحاد مردم در دستور کار قرارگیرد تا زمینه برای حضور موثر همه افراد در فعالیت های مولد اقتصادی فراهم شود.

بنا به اظهارات زهرایی, وحدت و همکاری میان فعالین می تواند به اشکال گوناگون شبکه سازی، خوشه سازی، زنجیره تامین و... در دستور کار قرار گیرد. لیکن با محوریت نظم های جمعی میان فعالیت ها، آرمان های مردم سازی اقتصادی محقق شده و سطح پایداری و مقاومت اقتصادی در برابر تحریم ها و فشارها ارتقاء می یابد.

وی با بیان اینکه تحقق اقتصاد مقاومتی صرفاً با مشارکت مردمی امکان پذیر است و لاغیر، گفت: برای افزایش مشارکت مردمی باید از هر نوع فعالیت اقتصادی مردمی استقبال کرد و فضایی باید بر کشور و جامعه حاکم گردد که همه مردم خودشان را مولد در اقتصاد و شریک در پیشرفت و مقاومت کشور، حس کنند و بر آن ببالند. در نظریه های اقتصادی نقش مردم به عنوان مصرف کنندگان کالاها بسیار حائز اهمیت است.

احیای اقتصاد روستایی یکی از عرصه‌های مهم تحقق اقتصاد مقاومتی

رئیس بسیح سازندگی خراسان جنوبی احیای اقتصاد روستایی را یکی از عرصه‌های مهم تحقق اقتصاد مقاومتی دانست و تصریح کرد: روستائیان در گذشته همه مایحتاج زندگی خود از جمله نان، لبنیات، گوشت، لباس، زیرانداز، گرمایش، سرمایش و روشنایی را مستقل از زندگی مدرن امروزی تامین می‌کردند. به بیان دیگر روستائیان در گذشته حداقل وابستگی‌ها به زندگی مدرن را داشتند، اما با تغییر الگوی زندگی روستایی و تاسی از زندگی شهری و افزایش مهاجرت‌ها به شهرها، نظام اقتصاد روستایی دچار تحولات زیادی شد.

یک کارگاه اقتصاد مقاومتی با ایجاد اشتغال پایدار،موجب مهاجرت معکوس به روستا نیز خواهد شد

 زهرایی اختصاص امتیاز به نواحی صنعتی را یکی از بسترهای ایجاد انگیزه در روستائیان برای برگشت به وطن خود عنوان کرد و افزود: سرمایه‌گذاری در روستاها و احیای زیرساخت‌های زندگی روستایی با هدف شکل‌گیری مهاجرت معکوس اجتناب‌ناپذیر است و باید زمینه ایجاد اشتغال از طریق صنایع روستایی از جمله صنایع تبدیلی، تکمیلی و دستی به وجود آید.

وی یکی از راه‌های حمایت از اقتصاد روستایی را پرداخت تسهیلات خرد به روستاییان دانست و تصریح کرد: این تسهیلات به صورت کمک اشتغال بوده و روستاییان می توانند در کنار فعالیت های کشاورزی و دامپروری خود، یک کارگاه اقتصاد مقاومتی را نیز تاسیس نمایند. در این صورت با ایجاد اشتغال پایدار  با درآمد بالا ،ماندگاری روستاییان در منطقه تضمین شده و حتی موجب مهاجرت معکوس به روستا نیز خواهد شد.

به اعتقاد رئیس بسیح سازندگی خراسان جنوبی, معافیت‌ها و مشوق‌های اقتصادی از جمله مواردی است که در کنار منابع بانکی، نیز باید پیش‌بینی شود. اختصاص 20 درصد از منابع ناشی از مالیات بر ارزش افزوده به پروژه‌های عمرانی در شهرهای زیر 20 هزار نفر جمعیت و روستاها و اختصاص یک درصد مالیات بر ارزش افزوده به بیمه سلامت در کنار منابع بانکی آغازی بر احیای مجدد رونق روستایی است.

حمایت بسیج سازندگی از هزار کارگاه اقتصاد مقاومتی در سال جاری

زهرایی تصریح کرد: این سازمان در سال 94 برنامه حمایت از هزار کارگاه اقتصاد مقاومتی و صنایع تبدیلی با اعتباری بالغ بر 110 میلیارد ریال را دارد. این اعتبار شامل 76.700 میلیون ریال در عرصه های ایجاد طرح‌های اقتصادمقاومتی ( آبزیان، قارچ‌خوراکی، ماکیان، اصلاح‌باغات، گیاهان دارویی، کودزیستی، علوفه‌های هیدروپونیک، زنبورعسل، شتر، گاومیش و دام‌های چند قلوزا) و نیز 33.300 میلیون ریال در عرصه های راه ا‌ندازی و ایجاد صنایع کوچک تبدیلی و تکمیلی (خشک کن، پودرکن، بسته‌بندی، روغن‌گیری، اسانس‌گیری، رب و عصاره، ترشی‌جات و شوری‌جات، فراوری لبنیات، مربا و شربت، گوهرتراشی، تبدیل ضایعات کشاورزی به‌ خوراک دام و طیور) می‌باشد.

قابل ذکر است که سازمان بسیج سازندگی خراسان جنوبی در سال 92 با پرداخت اعتباری بیش از21 میلیارد ریال تسهیلات 288 کارگاه تولیدی و در سال 93 با اعتباری بیش از 39 میلیارد ریال تسهیلات 498 کارگاه در عرصه هایی چون حوضچه‌های پرورش ماهی، ایجاد واحدهای گلخانه، تولید قارچ، دام سبک و سنگین، زنبورعسل، پرورش و نگهداری مرغ بومی، تولید کود ورمی کمپوست، صنایع تبدیلی(زرشک، زعفران و...)،تولید زعفران، پرورش شترمرغ و پرورش سایر ماکیان چون بوقلمون، بلدرچین و کبک در سطح استان به بهره برداری رسانده است.

آموزش بیش از 8هزارنفردردوره های عمومی و تخصصی اقتصاد مقاومتی

وی اضافه کرد: سازمان بسیج سازندگی خراسان جنوبی در راستای آموزش متقاضیان تسهیلات اقتصاد مقاومتی و عموم مردم نسبت به برگزاری کارگاه های آموزشی در عرصه های مختلف اقدام نموده و تاکنون 6هزارو500 نفر در آموزش های عمومی اقتصاد مقاومتی و هزارو 710 نفر در کارگاه های تخصصی اقتصاد مقاومتی(ترویجی-آموزشی) زمینه های پرورش قارچ خوراکی، پرورش زنبورعسل، تولید کود ورمی کمپوست- پرورش ماهی، صنایع دستی، پرورش شترمرغ، گلخانه و .... شرکت کرده اند. که برای افراد شرکت کننده در دوره های تخصصی آموزش عرصه های اقتصاد مقاومتی مذکور با همکاری اداره کل فنی و حرفه ای استان، تاییدیه آموزشی صادر شده است.

راه اندازی بیش از 120 هسته فلاحین در سطح شهرستان های استان

رئیس بسیح سازندگی خراسان جنوبی از راه اندازی بیش از 120 هسته فلاحین در سطح شهرستان های استان، حول محور محصولات استراتژیک استان (زرشک، زعفران، عناب، پنبه، پسته، خرما، گندم، جو، محصولات جالیزی، صیفی جات و...) به فراخور شرایط اقلیمی هر منطقه تحت آموزش طرح بسیج همگام با کشاورز قرار گرفته اند خبر داد.

زهرایی، احداث پروژه های محرومیت زدایی و سازندگی، اجرای طرح سواد آموزی کشاورزان و افراد فعال در طرح های اقتصاد مقاومتی با همکاری سازمان نهضت سواد آموزی، اعزام تیم های بهداشتی درمانی به مناطق محروم و کم برخوردار، برپایی بیمارستان صحرایی و ثابت در مناطق مرزی، محروم و کم برخوردار، برگزاری کلاس های آموزشی مشاوره ای در زمینه های مختلف، کمک به سازندگی و محرومیت زدایی با اجرای اردوهای جهادی در عرصه های مختلف و شناسایی واحد های تولیدی تعطیل و نیمه تعطیل و ارائه راهکارهای عملیاتی ممکن از طریق شورای جهاد اقتصادی استان را از دیگر فعالیت های سازمان بسیج سازندگی خراسان جنوبی ذکر کرد.

تعامل بسیح سازندگی با دولتمردان باعث اجرای پروژه های دولت با کمترین هزینه می شود

به گفته زهرایی تاکنون بسیج سازندگی در عرصه های مختلف عمرانی، علمی، فرهنگی و اقتصادی به خوبی عمل کرده و توانسته رضایتمندی قابل توجهی از مردم مناطق محروم را کسب کند و از طرفی تعامل بسیح سازندگی با دولتمردان باعث شده تا پروژه های دولت با کمترین هزینه و بالاترین کیفیت و استفاده از ظرفیتهای نیروهای جهادی خودجوش اجرایی شود.

وی اظهارکرد: نظام اسلامی قادر است با برنامه ریزی، تلاش، تدوین استراتژی ها و اقدامات لازم با محوریت اقتصاد مقاومتی، بخش عمده ای از تهدیدهای امروزی را نیز به فرصت تبدیل کند.

سیاست گذاری برای اصلاح الگوی مصرف، نقطه شروع اقتصاد مقاومتی

 

رونق تولید داخلی و کاستن از واردات، موجب استقلال اقتصادی، قطع وابستگی به خارج و ارتقای تکنولوژی در سطح کلان تر می شود

وی سیاست گذاری برای اصلاح الگوی مصرف را نقطه شروع اقتصاد مقاومتی عنوان کرد و ادامه داد: مصرف، تولید را جهت می‌دهد و این دو در کنار یکدیگر، جهت سرمایه گذاری را مشخص می کنند. رونق تولید داخلی و کاستن از وارداتی که می‌تواند به افول و کم رونقی و توقف واحدهای تولیدی داخلی منجر شود، موجب استقلال اقتصادی، قطع وابستگی به خارج و ارتقای تکنولوژی در سطح کلان تر می شود. البته باید به گونه ای عمل کرد که اقتصاد مقاومتی به معنای تحمیل فشار به مردم نباشد.

رئیس بسیج سازندگی خراسان جنوبی افزایش بهره وری در تولید، کاهش قیمت تمام شده تولیدات، کیفیت بهتر و خدمات بیشتر در رقابت با تولیدات خارجی و کاهش واردات، حمایت از تولید ملی به ویژه تولیدات استراتژیک، شکل گیری روحیه جهاد اقتصادی، تولید ملی و حمیت ایرانی را از دیگر راه کارهای تحقق اهداف اقتصاد مقاومتی برشمرد.

زهرایی با اشاره به اینکه برای تقویت اقتصادی ملی، دیپلماسی اقتصاد مقاومتی نیز لازم است، هدف از این نوع دیپلماسی را  تبیین دستاوردهای اقتصاد مقاومتی در مقابل فشارهای وارده دانست و اضافه کرد: فشارها در مورد کالای مصرفی و شاخص‌های روزمره اقتصادی وارد می شود ولی دستاوردهای مقاومت کشور، دستاوردهایی استراتژیک و بلند مدت هستند، همچون خود کفایی در تکنولوژی ها و فناوری های برتر، استقلال در سیاست خارجی و...

 


گروه خبری : اخبار و اطلاعیه ها
منبع : اقتصاد شرق
آخرین ویرایش : 1394/04/22 -- 05:13:32
نویسنده : محمدعلی جعفرپور مقدم
تعداد بازدید : 1734

 

موسسه حضرت رسول

استانداری خراسان جنوبی

روزنامه آوا خراسان جنوبی

همکدسازی

 

نشریه اقتصادشرق


طراحی و پیاده سازی توسط : گروه نرم افزاری راک