جمعه
31 فروردين 1397
4. شعبان 1439
2018 Apr 20

 

بانک اطلاعاتی شهرستان بیرجند
مشاهده کامل خبر
سونامی چندشغله‌ها و خطر بروز بیکاری شدید فارغ‌التحصیلان      

گروه اجتماعی –نصرابادی: بانک جهانی نیزدر فروردین ماه سال جاری در گزارشی تفصیلی از اقتصاد ایران با اشاره به خروج سالانه ۱۵۰ هزار تحصیل کرده از ایران در جستجوی کار، بیکاری را مشکل اصلی دولت ایران اعلام کرد. بررسی مسائل روز بازار کار کشور حاکی از آن است که سرنوشت دو گروه به نحوی با این بازار گره خورده‌ است. گروهی در جستجوی شغل هستند و بیکار نامیده می‌شوند و گروهی نیز شاغل شده‌اند و با مسائل و مشکلات شغل‌شان درگیرند. برای بررسی بیشتر معضل بیکاری درابتدای این گزارش ،نیم نگاهی به چند شغله ها داشته و سپس به خطر بروز بیکاری شدید فارغ‌التحصیلان دانشگاهی خواهیم پرداخت.

تا دهه ۶۰ معمولا خانواده ها با داشتن یک شغل تامین بودند

نتایج مطالعات جدید نشان می دهد مشکلات اقتصادی، پایین بودن دستمزد و خطر از دست رفتن شغل، سه عامل اصلی بروز پدیده چند شغله‌ها در بازار کار ایران است که وزارت کار تعداد آنها را ۴۰۰ هزار نفر می‌داند.

می‌گویند تا دهه ۶۰ معمولا تعداد اندکی از افراد به سمت شغل دوم می‌رفتند و معمولا خانواده ها با داشتن یک شغل تامین بودند، همچنین مسائل اقتصادی، معیشتی و فرهنگی نیز مانند امروز کشور دچار تحولات شدید نشده بودند.

اما در یکی دو دهه اخیر، تغییرات شدیدی در فرهنگ جامعه، نوع نگاه به کار، تمایل افراد به کسب درآمدهای بالا، توجه به زندگی های لوکس و تجملاتی و مواردی از این دست در کنار افت شدید درآمدها و کسری قابل توجه درآمد - هزینه خانوار باعث شده تا در بسیاری از خانواده ها یا یک شاغل مجبور به انجام کار دوم و حتی سوم شود و یا افراد دیگری از خانواده وارد بازار کار شوند.

در گذشته یک نفر کار می کرد و چند نفر اداره می شد و امروز یک نفر کار می کند تا تنها خود را اداره کند

معروف است که می گویند در گذشته یک نفر کار می کرد و چند نفر اداره می شد و امروز یک نفر کار می کند تا تنها خود را اداره کند و میزان درآمدها دیگر کفاف هزینه های بالای زندگی را نمی دهد. به بیان دیگر، گفته می شود هزینه تمام شده زندگی طی یکی دو دهه به شدت افزایش یافته و افراد مجبورند دست و پای بیشتری برای تامین مخارج زندگی خود بزنند.

چندشغله ها مجبورند کمتر در کنار خانواده باشند و بیشتر شبانه روز را در محیط باشند

با این اوصاف، طی ۱۰ تا ۲۰ سال درصدی از افراد پس از پایان ساعت کاری روزانه به منازل نرفتند و بلافاصله به سمت انجام شغل دوم حرکت کردند. آنها دیگر مجبورند کمتر در کنار خانواده خود باشند و بیشتر طول شبانه روز را در محیط های کاری سپری کنند.

حالا این وضعیت نه تنها بهتر نشده بلکه افراد به سمت چند شغلگی حرکت کرده اند و دیگر برخی دو شغله بودن را هم تامین کننده مخارج زندگی خود نمی دانند. برخی می گویند تنها به اسم چند شغل دارند، چون کل دریافتی آنها به اندازه یک شغل رسمی و درست و حسابی درآمد ندارد ولی آنها مجبورند برای کسب درآمد روزی به چند کار دست بزنند و یا خانواده ها با افراد بیشتری وارد کار شوند.

۴۰۰ هزار نفر ترجیح می‌دهند شبانه روز کار می‌کنند!

به گزارش مهر،وزارت کار در تحلیلی جدید از وضعیت بازار کار افرادی که دارای بیش از یک شغل هستند، از لفظ چندشغله ها استفاده کرده است. بر اساس آخرین پیمایش میدانی صورت گرفته در کشور از مجموع ۲۱ میلیون نفر شاغل کشور در سال ۱۳۹۲، بیش از ۴۰۰ هزار نفر از شاغلان اظهار کرده‌اند که بیش از یک شغل داشته‌اند که ۱۵ درصد آنان، شغل اصلی‌شان مزد و حقوق‌بگیر بخش عمومی و ۱۹.۴ درصد مزد و حقوق‌بگیر بخش خصوصی بوده و ۶۵.۶ درصد در سایر بخش‌ها (کارکن مستقل، کارفرما و کارکن فامیلی بدون مزد) مشغول فعالیت بوده‌اند.

نکته قابل توجه آنکه بیشترین درصد چند شغله‌ها در گروه کارکنان مستقل قرار داشته‌اند. به عبارت دیگر، افراد چند شغله معمولا دارای فعالیت در بازارهای کار غیررسمی هستند و یا دارای شغلی در بازار کار رسمی و شغلی در بازار غیررسمی اند؛ مانند فرد کارمندی که در ساعات عصر به فعالیت در بخش حمل و نقل می پردازد و یا اداره فروشگاهی را بر عهده دارد.

مشکلات اقتصادی و تلاش برای تامین هزینه‌های زندگی؛ مهم‌ترین دلیلی است که افراد ناچارند به شغل دوم روی آورند، همچنین پایین بودن دستمزد در شغل اول و یا نگرانی از به خطر افتادن امنیت شغلی، افراد را ترغیب به کسب درآمد بیشتر با انجام شغل دوم می کند.

چند شغله بودن بر بهره‌وری، سلامت جسمی و روحی و میزان تعامل فرد با اعضای خانواده تاثیرگذار است

دو شغله یا چند شغله بودن افراد هر چند ممکن است وضع معیشتی خانواده را بهبود ببخشد اما بر میزان بهره‌وری، سلامت جسمی و روحی افراد، میزان تعامل با اعضای خانواده و ... تاثیرگذار خواهد بود. از سوی دیگر، انجام چندین شغل توسط یک فرد، می‌تواند سلب فرصت‌های شغلی از افراد فاقد کار شود. به نظر می‌رسد تعادل میان درآمد و نرخ تورم و پایداری شغلی تا حد زیادی مانع روی آوردن افراد به انجام چندین شغل شود.

 

یافته‌های مهم درباره دوشغله‌ها

* ۲.۱ درصد کل شاغلان ۱۰ ساله و بیشتر کشور دارای دو شغل و بیشتر هستند. ۹۱۲۰ نفر از چند شغله‌ها که شغل اصلی آنها در بخش عمومی است، در شغل دوم خود نیز در بخش عمومی مشغول به کارند (به عبارتی دیگر هر دو شغل آنها در بخش عمومی است).

* ۴۴۸۴ نفر از چند شغله‌ها که شغل اصلی آنها در بخش عمومی است، در شغل دوم خود در بخش خصوصی مشغول به کارند. به نظر می‌رسد علت این امر می‌تواند ناشی از عدم کفاف مخارج زندگی با حقوق دریافتی در شغل اول باشد.

* ۴۲۴۱۱ نفر از چند شغله‌ها که شغل اصلی آنها در بخش عمومی است، در شغل دوم خود به عنوان کارفرما، کارکن مستقل و یا کارکن فامیلی بدون مزد مشغول فعالیت هستند. ۲۲۰۴ نفر از چند شغله‌ها که شغل اصلی آنها در بخش خصوصی است، در شغل دوم خود در بخش عمومی مشغول کارند.

* ۲۲۴۶۰ نفر از چند شغله‌ها که شغل اول آنها در بخش خصوصی است، در شغل دوم خود نیز در بخش خصوصی مشغول فعالیت هستند. ۶۰۵۰۰ نفر از چند شغله‌ها که شغل‌ اصلی آنها در بخش خصوصی است، در شغل دوم خود به عنوان کارکن مستقل یا کارفرما و یا کارکن فامیلی بدون مزد مشغول فعالیت هستند.

 

 

 

 

 

۴۰درصد بیکاران از دانشگاه می‌آیند

 

 

چندی  است مسئله بیکاری فارغ التحصیلان دانشگاهی و لزوم یافتن راهکارهای موثر ایجاد فرصت های شغلی برای کارجویان تحصیل کرده از سوی مقامات ارشد دولتی عنوان می شود. اخیرارئیس جمهورنیز با ابراز نارضایتی از وضعیت اشتغال زایی، مشکل دو سال آینده کشور در بخش داخلی را بیکاری جوانان دانسته است. معاون وزیر کار می‌گوید از هر ۱۰۰ مرد فارغ‌التحصیل ۱۳ نفر و از هر ۱۰۰ زن نیز ۳۱ نفر بیکار است و هم اکنون ۴۰ درصد بیکاران کشور از دانشگاه می‌آیند که در سال‌های آینده بیکاری بدتری را تجربه خواهند کرد.

حرکت جمعیت تحصیل کرده کشور به سمت غیرفعالی و خانه نشینی

بنابه گزارش مهروبراساس آخرین آمارهای ارائه شده از سوی مرکز آمار ایران، در حال حاضر تعداد بیکاران فارغ التحصیل کشور دستکم یک میلیون و ۲۰۰ هزارنفر است. از آسیب هایی که طی یک دهه اخیر درباره اشتغال و بیکاری فارغ التحصیلان ایجاد شده، طولانی شدن دوره ورود به بازار کار و همچنین دلسردی از یافتن شغل مناسب در این بخش؛ در نتیجه حرکت جمعیت تحصیل کرده کشور به سمت غیرفعالی و خانه نشینی است.

 

بازگشت به دانشگاه برای فرار موقت از بیکاری

 

کارشناسان بازار کار می گویند جوانان فارغ التحصیل دانشگاه ها پس از مدتی تحمل بیکاری یا مجبور می شوند به مشاغلی غیر از رشته تحصیلی خود وارد شوند که قاعدتا علاقه ای نیز پشت سر آن نیست و این مسئله می تواند در بهره وری نیروی کار تاثیر مستقیم داشته باشد و یا اینکه برای فرار موقت از بیکاری، دوباره راه ادامه تحصیل را در پیش می گیرند تا از این طریق بتوانند بهانه ای برای طی شدن دوره دیگری از بیکاری در زندگی خود بیابند.

بی ارتباطی تحصیلات دانشگاهی و نیازهای بازار کار

عنوان می شود از مهمترین مسائلی که باعث شده تا امروز جمعیت بیکاران فارغ التحصیل کشور به مرز بحران برسد و تعداد آنها میلیونی باشد، بی ارتباطی تحصیلات دانشگاهی و نیازهای بازار کار است. از سویی، جذب دانشجو و توسعه رشته های دانشگاهی نیز بدون توجه به نیاز بازار کار کشور صورت می گیرد و اساسا برخی وظیفه دانشگاه را بررسی نیاز بازار کار نمی دانند.

ناتوانی برخی فارغ التحصیلان دانشگاهی در انجام ابتدایی ترین امور مربوط به دنیای واقعی کار

برخی کارفرمایان دلایل ناکامی جوانان فارغ التحصیل دانشگاهی در ورود به بازار کار و پذیرش تصدی های تخصصی و مهارتی را ناتوانی افراد در انجام ابتدایی ترین امور مربوط به فعالیت در دنیای واقعی کار می دانند.

 

آنان معتقدند فارغ التحصیلان در بیشتر رشته ها چیزی برای عرضه کردن ندارند ولی نگاه متفاوتی نسبت به نیروهای ساده و گروه هایی که فارغ التحصیل دانشگاه ها نیستند دارند و این موانع باعث می شود تا جذب آنها در بازار کار با دشواری همراه باشد.

هشدار برای به پایان رسیدن تحصیل ۴ میلیون و ۵۰۰ هزار دانشجوی کشور!

اخیرا هشدارهای مکرری درباره نزدیک شدن به پایان تحصیل ۴ میلیون و ۵۰۰ هزار دانشجوی کشور داده می شود و مسئولان عنوان می کنند اگر نتوان برای اشتغال میلیونی فارغ التحصیلان آینده کاری کرد، بازار کار این گروه به مراتب بدتر از امروز خواهد شد و نرخ بیکاری در بین فارغ التحصیلان شدیدا افزایش می یابد.

 

از هر ۱۰۰ فارغ التحصیل زن ۳۱ نفر بیکار می شوند

 

کورش پرند معاون وزیر کار در گزارشی جدید در این باره عنوان کرد: یکی از معضلات پیش روی کشور افزایش جمعیت فارغ التحصیلان بیکار است. براساس آمارهای منتشر شده، هم اکنون نردیک به ۴۰ درصد جمعیت بیکار کشور تحصیلات عالی دارند.

 

معاون وزیر کار همچنین به جمعیت غیرفعال کشور و تعداد قابل توجه دانشجویان اشاره کرد و افزود: با این روند پیش بینی می‌شود که در سال‌های آتی جمعیت بیکار دارای تحصیلات عالی به بیش از ۴۰ درصد برسد. وی نرخ بیکاری فارغ التحصیلان دانشگاه ها را در حال حاضر ۱۸.۹ درصد دانست و گفت: این آمار نشان می دهد که از میان ۱۰۰ فارغ التحصیل دانشگاهی، ۱۹ نفر بیکار هستند.

 

پرند با بیان اینکه نرخ بیکاری فارغ التحصیلان مرد ۱۲.۹ درصد و برای زنان ۳۱.۳ درصد گزارش شده تاکید کرد: به عبارت دیگر از هر ۱۰۰ مرد فارغ التحصیل ۱۳ نفر و از هر ۱۰۰ زن فارغ التحصیل ۳۱ نفر بیکار هستند.

 

وی، بیشترین نرخ فارغ التحصیلان بیکار را در رشته‌های علوم کامپیوتر و کشاورزی به ترتیب با ۲۷.۲ درصد و ۲۷ درصد دانست و افزود: برای حل معضل بیکاری چاره‌ای جز روی آوردن به توانمندسازی حرفه‌ای و مهارت آموزی دانشجویان وجود ندارد.

 

 

 

جدول نرخ بیکاری در ۴۳ کشور

)درصد(

کشور

نرخ بیکاری

کشور

نرخ بیکاری

سوئد

۸.۴

سوئیس

۳.۱

آمریکا

۵.۷

عربستان

۶

چین

۴.۱

ترکیه

۱۰.۷

ژاپن

۳.۶

استرالیا

۶.۴

بریتانیا

۵.۷

هنگ‌کنگ

۳.۳

کانادا

۶.۶

هند

۸.۸

حوزه یورو

۱۱.۲

اندونزی

۵.۹

اتریش

۴.۸

مالزی

۳

بلژیک

۸.۵

پاکستان

۶.۲

فرانسه

۱۰.۲

سنگاپور

۱.۹

آلمان

۶.۵

کره‌جنوبی

۳.۸

یونان

۲۵.۸

تایوان

۳.۸

ایتالیا

۱۲.۶

تایلند

۱.۱

هلند

۸.۹

آرژانتین

۶.۹

اسپانیا

۲۳.۴

برزیل

۵.۳

چک

۷.۷

شیلی

۷.۷

دانمارک

۵

کلمبیا

۱۰.۸

 

موسسه حضرت رسول

استانداری خراسان جنوبی

روزنامه آوا خراسان جنوبی

همکدسازی

 

نشریه اقتصادشرق


طراحی و پیاده سازی توسط : گروه نرم افزاری راک